Göbek Bölgesindeki Yağlar Nasıl Eritilir ? Göbek Yağları Eritme Yöntemleri

Göbek bölgesinde ki yağlardan kilo verseniz bile kurtulmanız kolay olmayacaktır. Göbek bölgesinde ki yağlardan kurtulmak için neler yapılmalı ? Göbek bölgesindeki yağlar nasıl eritilir? Göbek yağları eritme yöntemleri. Göbek bölgesindeki yağlar nasıl erir ? 

Göbek Bölgesindeki Yağlar Nasıl Eritilir ? Göbek Yağları Eritme Yöntemleri

Kilo almaya başladığınız dönemlerde ilk olarak göbek bölgesi yağlanmaya başlamaktadır. Fakat kilo verdiğiniz de bu tersine dönmektedir. Bu nedenle göbek bölgesinde ki yağlardan kurtulmak zor bir hal alabilmektedir. Bu yazımızda göbek bölgesinde ki yağlardan kurtulmak için yapılması gerekenleri beslenme ve diyet olarak 2 başlıkta inceledik.

Göbek Bölgesinde ki Yağlardan Kurtulmak İçin Nasıl Beslenilmeli ?

  1. Göbek bölgesinde ki yağların temel nedenlerinden birisi şekerli gıdalar tüketmektir. Bu nedenle şeker tüketimini durdurun.
  2. Yağ yakımı için bol miktarda su tüketmeniz gerekmektedir. Bol su içmeyi ihmal etmeyin.
  3. Lif içeren gıdalar tüketmek sindirilmeyen besinlerin geçişlerini yavaşlatarak, besinlerde bulunan vitamin ve minerallerin daha etkili sindirilmesine yardımcı olur.Bu nedenle öğünlerinize lif içeren besinler ekleyin.
  4. Öğünler arasını uzun tutmanız yağ yakımını hızlandıracaktır. Mümkün olduğu kadar öğünler arası geçen zaman uzun tutulmalı.
  5. Market raflarında bulunan hazır ve sağlıksız besinlerden uzak durun. Bu besinler sağlıksız yağ ve şeker içermektedir.
  6. Yeşil çay tüketmenin yağ tüketimini hızlandırdığı ve antioksidan özellik taşıdığı bilinmektedir. Bu nedenle her gün 2 fincan yeşil çay tüketin.
  7. Kahve tüketiminin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile yağ yakımını hızlandırabilirsiniz. Günlük 1 fincan Türk kahvesi tüketin.

Makro Besin Dağılımı

Beslenme programınızı oluştururken makro besin dağılımına önem vermeniz gerekmektedir. Beslenmeniz de karbonhidrat yerine daha fazla proteine yer vermeniz gerekmektedir. Günlük aldığınız toplam kalorinin %15 karbonhidrat, %25 protein ve  % 60 yağ olacak şekilde olmasını sağlayın.

Uykunuzu Düzenleyin !

Vücudunuzun yağ yakımı için gerekli enzimleri sağlayabilmesi için uyku düzeninize önem vermelisiniz. Geç saatlerde uyuyup, sabahları geç uyuyarak göbek yağlarından kurtulamazsanız. Uyku saatleriniz düzenli olmalı ve her gün aynı saatlerde uyumanız ve uyanmanız gerekmektedir. Gece yarısından önce uyumanız ve sabah erken kalkmanız göbek yağlarından kurtulmanız için etkili olacaktır. Ayrıca öğünleriniz arasını uzun tutmanız gerektiği için günlük 11 – 12 saat uyumanız halında bu mümkün olmayacaktır. Günlük uyku saatiniz 6 – 8 saat arasında tutmanız doğru olacaktır.

Göbek Yağlarından Kurtulmak İçin Egzersizler

Göbek bölgesinde ki yağlardan kurtulmak için sağlıklı bir diyetin yanında, doğru bir egzersiz programı hazırlamak gerekmektedir. Göbek bölgesinde ki kasların çalıştırabileceği ve bu bölgede ki yağları eritecek bir egzersiz programı gerekmektedir.Göbek egzersizleri her gün düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Günlük 1 saat koşu veya eliptik bisiklet gibi yağ yakımı antrenmanlarından sonra göbek eritme programını uygulayabilirsiniz.

Göbek Eritme Programı

1. Plank Jack (60 saniye)

Sağ ve sol dirseğinizi avuç içleri ile birlikte yere koyun.

Daha sonra sağ ve sol bacaklarınızı sırayla açın.

Bu hareket boyunca karnınızın sıkı olduğundan ve gerildiğinden emin olun.

Bu hareketi 45 – 60 saniye devam ettirin.

2. Alternating Knee to Chest (2 x 10 )

Sırt üstü yere yattıktan sonra bacaklarınızı iki elinizle tutun.

Sağ ve sol bacağınızı sırayla kendinize göre çekin.

Sırt kısmının boşluksuz olarak yere tam temas ettiğinden emin olun.

3. Extended Leg Pulses (2×10)

Sırt üstü yere yatın.

İlk olarak sağ bacağınızı dik bir şekilde tutun.

Daha sonra bacağınıza doğru kendinizi çekin.

Daha sonra aynı adımları sol bacağınıza uygulayın.

4. Crunches (2×10)

Mekik pozisyonu alın.

Sağ bacağınızı dik bir şekilde tutun ve sol bacağınızı sağ bacağınıza kadar getirin.

Başınızı bacak hizanıza kadar getirin.

Daha sonra diğer bacağınızı sabit tutarak tekrar uygulayın.

5. Bicycle Crunches (2×10)

Mekik pozisyonu alın.

Sol bacağınızı kendinize doğru çekerken başınızı sağa doğru çekin.

Daha sonra sağ bacağınızı kendinize doğru çekerken başınızı sola doğru çekin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir