Karın Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Her yaş grubunun karşılaştığı ortak sağlık problemlerinden biri olan karın ağrısı, bir çok kişinin korkulu rüyasıdır. Özellikle kadınlar için belirli dönemlerin de bu ağrılar şiddetlenerek, büyük bir sorun halini almaktadır. Buna bağlı olarak karın ağrısına iyi gelen bitki çayları, karın ağrısı yaşayanlar için önem taşımaktadır. Karın ağrısı bir hastalığa bağlı olarak  veya soğuk alma, üşütme benzeri durumlarda yaşanabilmektedir. Bu nedenle karın ağrısı için ilaç kullanmadan doğal yöntemler ile kurtulabileceğiniz bitkiler sizler için faydalı olacaktır. Sizleri ilaç kullanmadan karın ağrısından kurtaracak 5 bitkiden oluşan bir liste hazırladık.

Karın Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

1. Tarçın

Mükemmel kokusu ile bir çok kişinin severek tükettiği tarçın mide ve karın sorunlarına iyi gelmektedir. Tarçın karın şişmesi ve gaz problemleri için tüketilmektedir. Bu nedenle sindirim sorunlar için de kullanılabilmektedir. Tarçını demleyerek çay olarak tüketebilirsiniz.  Günlük tüketeceğiniz 1-2 fincan tarçın çayı ile karın ağrısı, sindirim problemleri ve midede ki gaz problemlerinden kurtulabilirsiniz.

2. Papatya Çayı

Papatya karın ağrısına iyi gelen bitki çayları arasında en önemli yere sahip olanıdır. Papatya çayının karın ağrısına iyi geldiği bilinmektedir. Doğal bir sakinleştirici bitki çayı olan papatya çayı ağrılarınızı hafifletecek ve sizleri rahatlatacaktır. Papatya çayı ve diğer tüm faydaları hakkında altta ki yazımızı okuyabilirsiniz.

Papatya Çayı ve Faydaları

3.Nane – Limon

Nane limon mide bulantısı ve karın ağrısı için en etkili ve hızlı seçeneklerden birsidir. Nanenin ferahlatıcı etkisi  mide bulantısı ve karın ağrısını kesmektedir.  İçerisine sıkacağınız limon da C vitamini kaynağı olarak sizi koruyacaktır. Ayrıca midenizi rahatlatacaktır. Karı ağrısı ve mide bulantısı için kesinlikle tercih edebilirsiniz.

 

4. Zencefil

Zencefil antioksidan özelliği ile insan sağlığı için önemli bir yer almaktadır. Bilinen en etkili doğal ağrı kesiciler arasında bulunan zencefil karın ağrısı yaşadığınız dönemlerde, ağrılarınızdan kurtulmak için etkili bir ilaç olacaktır. Zencefil çay olarak tüketilebilmektedir. Ayrıca zencefili toz şeklinde bal ve limon ile birlikte de tüketilebilmektedir. Ayrıca aşağıya  çok lezzetli ve vitamin deposu bir zencefil çorbası tarifi bırakıyorum. İsterseniz çorba olarak da tüketebilirsiniz.

Zencefil Çorbası Tarifi

5. Rezene

Bitkisel ilaçlar arasında yaygın olarak rezene kullanılmaktadır. Gaz problemleri ve mide krampları için kullanılmakta olan rezene karın ağrısı için de etkili bir ilaçtır. İltihap giderici özelliği ile insan vücudunda ki iltihapları sökerek atar. Kullanımında fazlaya kaçılması, bazı yan etkileri beraberinde getirebilmektedir. Bu nedenle kullanırken dikkat edilmelidir. Fazlaya kaçılmamalıdır. Genellikle çay olarak tüketilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir