Lavanta Yağı Faydaları Nedir?

Lavanta çiçeği görünüşü ve kokusu ile hepimizi etkilemektedir. Güzel kokusu sebebiyle lavanta yağı çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Lavanta yağının mükemmel kokusundan başka bir çok faydası bulunmaktadır. Lavanta yağı, uykusuzluk, ağrıların giderilmesi ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.  Lavanta yağı faydaları nedir? Lavanta yağı ile ilgili tüm detaylar ‘ Lavanta yağı faydaları nedir? ‘  yazımızda…

1.Sinirleri yatıştırır

Günün yoğun temposu stresi beraberinde getirmektedir. Trafik, iş ve dersler ile birlikte artan stres beraberinde kaygı, baş ağrısı gibi problemler doğuracaktır. Bu gibi durumlar ile baş edebilmek için lavanta yağı iyi bir çözüm olmaktadır. Bileklerinizi bir kaç damla lavanta yağı ile ovarak sinirlerinizi yatıştırabilirsiniz. Ayrıca küvete ekleyeceğiniz birkaç damla lavanta yağı ve ılık su ile geçirdiğiniz süre sinirlerin yatıştırılmasında etkili olmaktadır.

2. Kas ağrılarının ilacı

Yorucu bir günün sonunda ki kas ağrıları için lavanta yağı iyi bir çözümdür. Ağrı yaşanan bölgeleri bir kaç damla ile ovduktan sonra bölgeye sıcak havlu uygulayarak, kas ağrılarını tedavi edebilirsiniz.

3. Çatlayan dudakların çözümü

Soğuk havalar ile birlikte çatlamaya başlayan dudaklar bir türlü iyileşememekte, acılara sebep olmaktadır. Bu dönemde dudak çatlamasından lavanta yağı ile kurtulabilirsiniz. Bir pamuk yardımıyla dudaklarınıza lavanta yağını uygulayabilirsiniz.

4. Doğal bir parfüm

Kullanılan kozmetik ürünleri ve parfümler bir çok kimyasal içermektedir. Bu kimyasal içeren ürünler sadece kıyafetlere sıkılmaktadır, vücuda temas ettirmemeye çalışılmaktadır. Fakat lavanta yağını bileklerinize, boynunuza ve vücudunuzun istediğiniz yerine doğal bir losyon olarak sürebilirsiniz. Lavanta, güzel ve keskin kokusu ile uzun süre kalıcı bir parfüm olacaktır.

5. Mükemmel saçlar için lavanta yağı

Lavanta yağı saçlarınız için ve saç deriniz için çok iyi bir besleyicidir. Şampuana ekleyeceğiniz bir kaç damla lavanta yağı saçlarınızı besleyecek ve canlandıracaktır. Böylece daha canlı ve parlak saçlara sahip olacak; saç dökülme problemlerinden kurtulacaksınız.

6. Uyku problemlerinin çözümü

Yastığa başınızı koyar koymaz uyuyamıyor musunuz? Saatlerce yatakta dönüyor ve gözünüze uyku girmiyorsa bunun çözümü lavanta yağında gizli. Geceleri içeceğiniz bitki çaylarına birkaç damla damlatabilirsiniz. Böylece kolayca uykuya dalabilirsiniz. Ayrıca yastığınızın kenarına bir kaç damla lavanta yağı damlatarak hızlı bir şekilde uyuyabilirsiniz.

Ayrıca uyku problemleri için uyku getiren bitki çayları  yazımı okuyabilirsiniz.

7. Cildinizin dostu

Lavanta yağının sayısız faydalarından biriside cildinizi güzelleştirmektir. Cildinize pamukla yardımıyla süreceğiniz lavanta yağı cildinizi nemlendirecek ve parlak bir görünüm almasını sağlayacaktır.

8. Sindirimi düzenler

Lavanta yağı, bağırsakta ki emilimi artırarak hazımsızlık, karın ağrısı, mide problemlerinin giderilmesini sağlayacak olan mide öz suyu ve safra üretimini uyarır.

9. Kan dolaşımını hızlandırır

Kan dolaşımını artırarak, kan basıncının düşürülmesini sağlar. Hipertansiyon için düşürücü etkisi bulunmaktadır.

10. Solunum sorunlarını iyileştirir

Lavanta yağı solunum problemlerinin giderilmesine yardımcı olabilir. Öksürük, grip, nefes tıkanıklığı ve benzeri solunum yolu problemlerinin çözümünde buhar yoluyla veya koklayarak kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir