Papatya Çayı ve Faydaları

Bahar gelmesi ile birlikte yol kenarlarında belirmeye başlayan ve güzelliği ile herkesi etkileyen papatya insan sağlığı için faydaları ile dikkat çekiyor. Papatya çayı ve faydaları nelerdir ? Papatya çayı nasıl demlenir ? Papatya çayı ve faydaları nedir ?

Papatyanın Faydaları Nelerdir ?

Papatyanın cilt sağlığı, ağız sağlığı, uyku problemleri başta olmak üzere bir çok faydası bulunmaktadır. Papatya bir çok hastalık için bitkisel ilaç olarak tüketilebilmektedir. Papatya genellikle çay olarak tüketilmektedir ve düzenli tüketilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. İçerisinde ki antibiyotik özellikten dolayı beraber ilaç tüketiminde doktora danışılması önemli olacaktır. Papatya çayının faydalarından oluşan listemizi okuduktan sonra sizler de papatya çayı tüketimine karar vereceksiniz. Papatya çayı ve faydaları listemiz sizlerle…

1.Ağız Yaralarına Doğal Çözüm

Papatya çayı ağızda ki bakterileri öldürür ve ağızda oluşan iltihapları söker. Ağzınız da oluşacak yaralar için çok faydalı bir ilaç olacaktır. Ağızda ki yaraları tedavi etmek için ılık papatya çayı ile gargara yapabilirsiniz.

2. Cildi Sıkılaştırır

Papatya çayı nasıl demlenir
Papatya çayı nasıl demlenir ? Papatya çayı ve faydaları

Papatya çayı düzenli tüketimi ile cildi sıkılaştırır. Ayrıca cilde soğuk olarak uygulanabilmektedir. Ciltteki deri dökülmesi problemlerinde cildinize uygulayabilirsiniz.

3.Enfeksiyonlara Karşı Koyar

Papatya antibiyotik özellik göstermektedir. Papatya çayı tüketimi ile vücutta oluşan enfeksiyonlara karşı koyar. Doktor kontrolünde antibiyotik kullandığınız dönemlerde ek olarak papatya çayı tüketmemeniz gerekmektedir.

4.Kan Şekerini Dengeler

Papatya çayı tüketimi ile kan şekerinin dengelenmesine yardım sağlamış olursunuz. Diyabet hastaları doktora danışarak papatya çayı tüketebilirler. Papatya çayı diyabet ilaçları kadar etkili olmamakla beraber kan şekerinin dengelenmesinde yardımcı bir takviye olarak kullanılmaktadır.

5.Adet Dönemini Kolaylaştırır

Adet döneminde karın ağrısı ve sancılar bir çok kadının korkulu rüyasıdır. Papatya çayının bu dönemde ki ağrıları ve sancıları kestiği bilinmektedir. Adet döneminde kullanılan ve tercih edilen bir bitkisel ilaçtır.

6. Uyumayı Kolaylaştırır ve Zihinsel Rahatlık Sağlar

Yatağa girer girmez uyuyamıyorsanız papatya çayı sizin için doğru ilaç olacaktır. Papatya çayı üzerine yapılan çalışmalar incelendiğinde her 12 kişiden 10′ u papatya çayı içtikten sonra kısa bir süre içinde uykuya dalabilmiştir. Papatya çayı içerek stresden uzaklaşabilir ve içinizde ki kaygıyı atarak rahatlıkla uykuya dalabilirsiniz.

7. Sindirim Problemlerini Düzenler

Papatya çayı sindirim sorunlarının çözümünde de etkili bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Papatya çayı, mide bulantısı, gaz ve beraberinde bir çok sindirim problemleri için kullanılmaktadır. Ayrıca papatya çayı mide asitlerini düzenleyerek ülser gibi sorunlara da iyi geldiği bilinmektedir.

8. Sinüzit İçin Papatya

Havaların soğumasıyla beraber baş ağrıları başlamaktadır. Bilinen baş ağrılarının büyük bir kısmı stress ve sinüzitten kaynaklanmaktadır. Tencere de kaynatacağınız suya bir miktar papatya ekleyerek yüzünüzü buhara tutun ve buharı soluyun. Bu uygulamayı 5 dakika sürdürerek ve haftada 3-4 gün tekrarlayarak baş ağırısı problemlerini önleyebilirsiniz.

9. Kanser Karşıtıdır

Papatya çayı tüketmenin kanseri kesin olarak önleyeceği söylenememektedir. Fakat papatya çayı kanser hücrelerini hedef alarak bu hücrelerin büyümesini ve çoğalmasını engellediği bilinmektedir. Bu nedenle papatya çayını sürekli olarak tüketerek hayatınıza eklemelisiniz.

10. Kas Ağrıları ve Romatizma Sorunları İçin Çözüm

Papatya çayının kasları dinlendirdiği ve eklemleri rahatlattığı bilinmektedir. Romatizma sorunlarının da çözümü için her akşam bir fincan papatya çayı tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir