Telvesi ve Köpüğü Bol Türk Kahvesi

Türk kahvesi günümüzde genellikle makinelere bırakılmış durumda. Fakat Türk kahvesinin tadı cezveyle yapıldığında bir başka oluyor. Cezvede Türk kahvesi yapmak da biraz tecrübe gerektiriyor. Bu yazımız da sizlere cezvede telvesi ve köpüğü bol Türk kahvesi nasıl yapılır onu anlatacağız. Bu yazıdan sonra sizler de evinizde kolayca telvesi ve köpüğü bol Türk kahvesi yapabileceksiniz.

Lezzetli bir Türk kahvesi yapabilmek için kahvenizin taze çekilmiş olması gerekmektedir. Marketlerde satılan hazır paketler bayat olabilmekte ve bundan dolayı yeteri kadar lezzetli olmamaktadır. İyi bir Türk kahvesi yapmak için ilk olarak taze çekilmiş kahve alalım. Kahveyi azar azar alıp, tükettikçe yenisini alarak kahveyi taze tüketebilirsiniz.

Taze kahveyi temin ettikten sonra iyi bir cezve ve fincan takımı temin etmeniz gerekiyor. Kahve en çok bakır cezvelerde lezzetli olmaktadır. Çünkü bakır cezveler ısıyı iyi iletmektedir. Eğer eviniz de bakır cezve yoksa paslanmaz çelik cezveleri de kullanabilirsiniz. Fakat en iyi lezzeti almak istiyorsanız bakır cezve ile mümkün olacaktır.

Telvesi ve Köpüğü Bol Türk Kahvesi Nasıl Yapılır ?

Bol köpüklü bir Türk kahvesi için temiz içme suyu kullanmanız gerekecektir. Çeşme suyu kireçli olması nedeniyle, çeşme suyuyla yapılan kahve yeteri kadar iyi olmamaktadır. Suyu, kahveyi ve toz şekerinizi hazırladıktan sonra Türk kahvesini yapmaya başlayabiliriz.  Türk kahvesi yaparken her bir bardak için 1 tatlı kaşığı kahve ekleyebilirsiniz. Şeker ölçüsü olarak az şekerli, orta şekerli ve şekerli için sırasıyla yarım çay kaşığı, 1 çay kaşığı, 2 çay kaşığı olarak kullanabilirsiniz.

Cezveye ilk olarak suyu ekliyoruz daha sonra sırasıyla kahveyi ve arzu ederseniz şekeri ekliyorsunuz. Kısık ateş üzerine cezveyi aldıktan sonra bir kez karıştırıp kaşığı çıkarıyoruz. Kahve kısık ateşte kendi haline pişiriyoruz. Kahve kaynamaya yakın köpüklenmeye başlayacaktır. Kahveyi ateşten kaldırarak  üzerinden kaşıkla fincanlara köpüğü bölüştürüldükten sonra tekrar ateş üzerine bırakıyorsunuz. Kahveye kaynamaya başlar başlamaz ocaktan kaldırarak kahveyi bardaklara bölüştürebilirsiniz. Kahveniz hazır.

Kahvenin yanında bilindiği üzere en güzel lokum,  çikolata, badem şekeri, meyve şekeri gitmektedir. Ayrıca yanında elma suyu ve gül suyu ikram edilebilmektedir. Kişisel tercihim kahvenin yanında en iyisi su olacaktır.  Afiyet olsun…

Türk kahvesini sürekli tüketenler için  Türk kahvesi tansiyonu yükseltir mi ? yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir