Tost Kilo Aldırır Mı ? Diyet Yaparken Tost Yenir mi ?

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan tost, sık tüketilmesi nedeni ile akla bazı soruları getiriyor.Kahvaltı da birçok kişinin tercihi olan tost kilo aldırır mı ? Sucuklu tost, kaşarlı tost, karışık tost kilo aldırır mı ? Diyet yaparken tost yenilir mi ? Bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Sabah kahvaltısında genellikle tercih edilen tost, ara öğünler de tercih edilebilmektedir.Tost yerken aklımıza kilo aldırıp aldırmayacağı ayrıca diyet yapanlar için diyeti bozup bozmayacağı da akla gelmektedir.Tostun kolay ve pratik bir tarif olması nedeni ile de her sabah kullanılabilmektedir.Bu soruya cevap vermek gerekirse; bilindiği gibi ekmek tüketmek diyetin temel düşmanıdır.Bu nedenle tost tüketimden daha önemli olan konu nasıl tükettiğiniz olacaktır.

Geleneksel tükettiğimiz tost yüksek kalorili bir besindir.Fakat tost tüketirken tercihlerimizi değiştirerek bir diyet besini haline getirebilirsiniz.Tost içerisin de bulunan sucuk, sosis ve salam gibi gıdalar bilindiği üzere işlenmiş et gurubuna girer.İşlenmiş etler sağlığımız ve diyet listemiz için uygun besinler değildir.Tuz oranlarının yüksek olması ve yağlı olmaları nedeniyle kilo aldırmakta ve vücutta ödem oluşmasını kolaylaştırmaktadır.Bu nedenle tercih edilmemesi daha sağlıklı olacaktır.Yazımızın geri kalanın da tost severler için, tostun diyet için nasıl uygun hale getirileceğini yazacağız.

Diyet İçin Tost Tarifi

Doğru bir tarif ile tostunuzu diyet besini haline getirebilirsiniz.Tost genellikle beyaz unlu ekmek ile tüketilmektedir.Fakat beyaz ekmek, diyetler için uygun olmayacaktır.Diyet dost için kepekli ekmek tercih etmek daha düşük kalorili ve sağlıklı olacaktır.Ayrıca çavdar ekmeği de tercih edilebilir.İşlenmiş et; sucuk, salam, sosis gibi besinleri de tostun içine eklemek sağlıklı olmayacaktır.Kaşar peynirin yağ oranı da diğer peynirlere göre biraz fazladır.Bu nedenle diyet tost için yarım yağlı beyaz peynir tercih edilebilir.Ayrıca lezzetli olması için içerisine domates ve turşu da eklenebilir.

 

Tostun Kalorisi ve Besin Değerleri

İçerisinde; beyaz ekmek, kaşar peynir, sucuk ve margarin bulunan bir karışık tostun yaklaşık kalorisi 450 civarıdır.Sizler için hazırladığımız diyetteki tostun kalorisi ise 180 civarlarında olacaktır.Böylece, proteini yüksek karbon hidrat seviyesi daha düşük, daha sağlıklı bir tost yiyebileceksiniz.

One thought on “Tost Kilo Aldırır Mı ? Diyet Yaparken Tost Yenir mi ?

  1. Bende tost sık tüketmeye başladım.Kilo problemi yapar mı merak ediyordum.Faydalı oldu teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir