Türk Kahvesi Kansızlık Yapar Mı ?

Türk Kahvesi hem lezzeti ile hemde sağlık üzerinde ki bilinen faydaları ile giderek popülerliğini artırmaktadır.  Bir çok sağlıkçı tarafından da günlük 1 fincan Türk kahvesi önerilmektedir. Her gün düzenli olarak kahve içenlerin akıllarına bir soru takılmaktadır. Türk kahvesi kansızlık yapar mı ?  Bu yazımızda Türk kahvesinin kansızlığa etkilerine değineceğiz.

Türk Kahvesi Kansızlık Yapar Mı ?

Düzenli kahve içme alışkanlığı;  kolon kanseri riskini ve safra kesesinde taş oluşum riskini azaltmaktadır.  Kahvenin içerisinde bulunan kafein adlı madde sindirim sistemini uyararak harakere geçirmektedir. Ayrıca kafein, sinir sistemini uyararak zihinsel aktiviteleri güçlendirmektedir.  Kolestrolü düşürmesi ve depresyona karşı bireyi güçlendirmesi de bilinen önemli etkilerindendir. Bu nedenle kahve bir çok kişi tarafından düzenli olarak tüketilmektedir. Peki sık Türk kahvesi tüketmenin zararları var mıdır ?

Türk kahvesi içtikten sonra vücut, Türk kahvesinin uyarıcı etkisi ile ani bir enerji ile dolmaktadır. Bu etki yetişkinler de 6 -7 saat sürmektedir. Buna bağlı olarak daha önceki yazımız da Türk kahvesi tüketiminin tansiyonu yükselttiğini belirtmiştik. Buna rağmen Türk kahvesi kansızlık yapmamaktadır. Faket yapılan bazı araştırmalara bağlı olarak Çay ve kahve tüketiminin demir emilimini düşürdüğü ortaya konmuştur. Bu nedenle Türk kahvesi tükettiğiniz günler de ki bu 6-7 saatlik dilim içerisinde,  öğünlerde ki sindirimde besinlerden emilen demir oranı düşecektir.

Demirin temel görevlerinden birisi vücuda kan yapmaktır. Bu nedenle demir emiliminn düşük olması kan üretimini düşürmektedir.  Demir eksikliğinin bilinen etkileri ise; halsizlik, yorgunluk ve vücutta ağrı olmaktadır. Bu nedenle demir eksikliğine dikkat edilmelidir. Kansızlık ve demir eksikliği yaşanlar için Türk kahvesi, çay ve filtre kahve kontrollü tüketilmelidir. Türk kahvesi öğünlere yakın tüketildiğin de emilim oranını düşürmektedir.  Bu nedenle Türk kahvesi içilirken ne zaman içildiğine dikkat edilmelidir.

Türk Kahvesi Ne Zaman Tüketilmelidir ?

Yemek saatlerinden tüketilen Türk kahvesi, filtre kahve ve çay; demir emilimini %60 kadar azaltbilmektedir. Yemek saatlerinde kahve ve çay tüketimi doğru olmayacaktır. Fakat yemekten  1 saat önce tüketeceğiniz Türk kahvesinin, demir emilimi konusunda hiç bir zararı olmayacaktır.  Bu nedenle Türk kahvesini yemek saatlerinden önce tüketmek daha doğru olacaktır.

One thought on “Türk Kahvesi Kansızlık Yapar Mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir