Türk Kahvesi Selülit Yapar Mı?

Türk kahvesinin muhabbeti ve lezzeti nedeniyle bir çoğumuzda yeri ayrıdır. Severek tükettiğimiz Türk kahvesi ile ilgili olarak kadınların aklına bazı sorular takılmaktadır.  Kadınların akıllarında oluşan ‘Türk kahvesi selülit yapar mı? ‘ sorusunu bu yazımızda cevaplandıracağız. İşte tüm detaylar yazımızda… Türk kahvesi selülit yapar mı? Türk kahvesi kilo aldırır mı?

Diyet yaparken kilo vermek için ilk başvurduklarımız arasında gelen Türk kahvesi, içerisinde ki antioksidan ve kafein sayesinde de metabolizmamızı hızlandırmaktadır. Ayrıca bilinen bir önemli faydası da kansere karşı koruma sağlamasıdır. Türk kahvesi bu faydalarına karşın selülit yapar mı? Selülit problemine neden olur mu?

 

Selülit Neden Oluşur?

Yapılan araştırmalara bakıldığında dünyada ki kadınların %80 ‘i selülit problemi yaşamaktadır. Selülit nedenleri arasında yaş, genetik faktörler ve hormonal rahatsızlıklar gösterilebilmektedir. Selülitin oluşmasında ki önemli etkenlerden birisi de beslenme alışkanlıklarıdır. Bu nedenle kadınlar besin tüketiminde dikkatli olmaktadırlar. Selülit vücuda alınan yağlar ve vücuttan kaybedilen suya bağlı olarak oluşmaktadır. Selülitten kurtulmak için yağ tabakasını azaltmak ve vücutta ki su kaybını minimuma indirmek gerekmektedir.

 

Türk Kahvesi Selülit Yapar Mı?

İlk olarak şunu belirtmek isterim ki selülit tedavisinde kullanılan ilaçların birçoğu kafein içermektedir. Buna rağmen akıllar da kahve selülit yapar algısı oluşmuştur. Bu olgu kesinlikle doğrudur. Bunun sebebi ise kahvenin krema ve şeker ile birlikte tüketilmesidir. Bu besinler ile birlikte alınacak fazla şeker vücutta yağ şeklinde depolanmaktadır. Selülit de cilt altında en çok yağ depolanan bölgelerde oluşmaktadır. Bu sebeple akıllar da haklı olarak kahve selülit yapar olgusu oluşmuştur. Fakat yapılan araştırmalarda günlük şekersiz olarak alınacak kafeinin selülit oluşumunda etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır. Günlük 300 mg’a kadar kafein tüketiminin selülit oluşumuna etkisi yoktur. Günlük bu sınırda kahve tüketimi selülit oluşumuna neden olmayacağı gibi, metabolizmayı uyararak yağların yakılmasına da yardımcı olacaktır. Böylece Türk kahvesinin yağ yakıcı etkisinden de faydalanmış olacaksınız.

 

Günde Ne Kadar Kahve İçilebilir?

Orta seviye tüketimde günlük kafein tüketimi 300 mg’ı geçmemelidir. Günlük içeceğiniz 2 fincan kahve ve 2 fincan çay bu sınırın altında kalacaktır. Unutmayın çayınızı ve kahvenizi şekersiz tüketmeniz gerekmektedir.

 

Selülitten Kurtulmak İçin Kahve Maskesi

Türk kahvesi selülit bulunan bölgeye masaj şeklinde uygulanarak peeling etkisi ile selülitin giderilmesinde yardımcı olur. Bu bölgedeki kan akışını hızlandıracak ve selülit oluşumunu engelleyecektir.

 

Türk kahvesinin kansızlık hakkında ki etkileri için ‘ Türk kahvesi kansızlık yapar mı?‘ yazımızı okuyabilirsiniz.

 

One thought on “Türk Kahvesi Selülit Yapar Mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir