Türk Kahvesi Tansiyonu Yükseltir Mi ?

Güne iyi bir başlangıç yapmak için bir çoğumuzun tercihi Türk kahvesi akla bazı soruları getiriyor. Kahve alışkanlığı olanlar için kahve içmenin zararları nelerdir ? Türk kahvesi tansiyonu yükseltir mi? Türk kahvesinin zararları nelerdir ? 

Türk kahvesinin popülerliği giderek artmaktadır. Gencinden yaşlıya birçok çok kişi tarafından alışkanlık haline gelmiştir. Bir çok uzman tarafından güne 1 fincan Türk Kahvesi ile başlamanın faydaları anlatılmaktadır.  Fakat tansiyon problemi yaşayanlar ” Türk kahvesi tansiyonu yükseltir mi ? ” sorusuna cevap aramaktadır. Türk kahvesinin içerisinde bulunan tansiyonu etkileyebilecek ana etken maddesi kafeindir. Bu nedenle bu soruyu  ” kafein tansiyonu yükseltir mi ? “şeklinde güncellemek daha doğru olacaktır.

Türk kahvesi, kafein, tüketmek kan basıncını geçici olarak bir miktar artırmaktadır. Fakat kan basıncını artırması üzerinde uzun süreli bir etkisi henüz kesin değildir. Bazı araştırmacılar bu konuda, kafein tüketiminin adrenalin üretimini hızlandırdığı düşünmektedir. Daha fazla adrenalin üretiminin de tansiyonu yükselteceğini ifade etmektedirler.  Yapılan araştırmalara göre düzenli kahve tüketimi alışkanlığı olan ve kilo problemi olan kişilerin diğerlerine göre daha fazla tansiyon problemi yaşadığını ortaya koymuştur. Kahve tüketmenin kısa sürede böyle problemler teşkil etmediği ve yıllar süren alışkanlıklar sonucunda böyle etkileri olduğu düşünülmektedir.

Kahve tüketimi ile ilgili araştırma yaptığımda bir çok site tarafından tansiyonu etkilemediğini okudum. Fakat ne yazık ki bu bilginin doğru olmadığını söyleyeceğim. Kilo problemi olanlar, yaşlılar ve yüksek tansiyon hastaları için kahve tüketimi kesilmeli veya sınırlandırılmalıdır. Kahve tüketimini kesmek istemiyor ve sınırlı tüketmek istiyorsanız da bu kararı doktora danışmadan vermeyin.

Kahve Tüketimini Sınırlandıranlar Dikkat !

Kahve tüketimini muhtemelen günlük 1 kaşık, 2 kaşık olarak sınırlandıracaksınız. Fakat dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta bulunmaktadır. Kahveler türlerine ve markalarına göre farklı oranlarda kafein içermektedir. Bu nedenle günlük 200 miligram kafein tüketimi sınırı getirmek istiyorsanız tükettiğiniz markanın içerik kısmını net olarak incelemeniz gerekmektedir. 1 tatlı kaşığı kahve kaç gram kafein içerdiğini hesaplamanız ve buna göre kahve tüketimine dikkat etmeniz doğru olacaktır.

Tansiyonunuzu Kontrol Edin !

Kahve tüketimi ile farklı bireylerin farklı sonuçlar alabileceği unutulmamalıdır. Tansiyon probleminiz varsa kahve tükettikten sonra ki yarım saat ve bir saat içerisinde tansiyonunuzu ölçerek kontrol edin. Böylelikle kahve tüketmenin kısa süreli tansiyona etkilerini görebilirsiniz. Ölçümler sonucun da tansiyonunuz 5 dereceden fazla artıyorsa kahve tüketimini kesmeniz veya kontrollü devam ettirmeniz gerektiğini unutmayın. Doktora görünmeyi ihmal etmeyin !

2 thoughts on “Türk Kahvesi Tansiyonu Yükseltir Mi ?

  1. Sürekli tüketiyorum ve bu soru kafamda soru işareti oluşturmaya başlamıştır. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir