Uyku Getiren Bitki Çayları

Dönem dönem bir çok kişi uyku problemi yaşayabilmektedir. Sabahlara kadar uyuyamayınca gününüzün de kalitesiz geçmesi olağandır. Bu dönemler de uyku problemlerinden kurtulmak için doğal yöntemlere başvurmak daha doğru olacaktır. Sinirleri rahatlatan ve sizleri yatıştıracak bitki çayları uyku probleminizi çözmeye yardımcı olabilir. Uyku getiren bitki çayları listemizi sizler için hazırladık. İşte uyku getiren bitki çayları …

 

1. Melisa Çayı

Melisa çayı antiseptik özellik göstermesi nedeniyle ağız içinde ki yaralar, sindirim problemleri ve bir çok problem için kullanılmaktadır. Bilinen bir başka özelliği ise sakinleştirici etkisidir. Etkili bir sakinleştiricidir. Bununla beraber uyku problemleri için de oldukça etkili olmaktadır. Her gece bir bardak melisa çayı uyumanızı kolaylaştıracaktır.  Melisa çayıyla ilgili daha detaylı bilgi için melisa çayı ve faydaları başlığımızı okuyabilirsiniz.

2. Papatya Çayı

Papatya çayının bir çok etkisi bulunmaktadır. Bir çok sağlık problemi için kullanıldığı gibi uyku sorunları içinde kullanılabilmektedir. Papatya çayı sinir yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisiyle uyku probleminiz için etkili bir ilaç olacaktır. Uyku sorunu yaşadığınız dönemler de gece yatmadan önce bir fincan papatya çayı tüketmek daha rahat uykuya dalmanızı sağlayacaktır. Papatya çayının diğer faydaları için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Papatya Çayı ve Faydaları

3. Çarkıfelek

Çarkıfelek otu yatıştırıcı, uyku getirici etkiye sahip bir bitkidir.  Ayrıca bedeni rahatlatıcı özelliğide sahiptir. Denge bozukluğu ve damar hastalıklarında da kullanılmaktadır. Genellikle çay olarak tüketilmektedir.

4. Şerbetçi Otu

Uyku getirici ve rahatlatıcı bitkiler arasında yer alan şerbetçi otu uyku sorunlarınız için etkili bir ilaç olacaktır. Özellikle stres ve uykusuzluk için tüketilmektedir. Ayrıca migrene de iyi gelmektedir. Afrodizyak olarak da kullanılan bu çiçek uyku sorunlarınızı çözdüğü gibi, enerji de vermektedir. Pek fazla bilinmeyen ve tüketilmeyen bu ot yaralar için de kullanılmaktadır.

5. Kedi Otu

Sadece günümüz de değil, tarihte de hekimler tarafından önerilen ve kullanılan uykusuzluk için etkili bir ottur. Uykusuzluğa iyi gelmesi ile beraber; stres, karın ve boyun ağrıları, mide ağrıları için de faydalı olmaktadır. Düzenli, çay olarak tüketebilirsiniz. Aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz.

 

Daha İyi ve Kaliteli Bir Uyku İçin Öneriler

  • Yatmadan önce ılık suyla duş alın.
  • Yatmadan önce yukarıda ki belirttiğimiz otlardan oluşan çayları içebilirsiniz. Hızlı bir uyku için melisa çayı ve papatya çayı tercih edebilirsiniz.
  • Yatakta telefon ve ya bilgisayar kullanmayan. Uykunuzun kaçmasına ve kalitesiz bir uykuya neden olacaktır.
  • Uyumadan önce alkol ve sigara tüketmeyin.
  • Uyku düzenine ve uyku saatlerine bağlı kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir